The University of Maryland School of Pharmacy has named a number of Honored and Honorary Alumni throughout the years. Please explore the list below to see the names of past winners.

YearAward Recipient(s)
2018-2019 Neil Leikach, Class of 1992
Christine Lee-Wilson (Honorary Alumnus)
2017-2018 Lisa Booze, Class of 1979 and 2000
Ardene Brown (Honorary Alumnus)
2016-2017 Wendy Klein-Schwartz, Class of 1977
Dwayne Weaver (Honorary Alumnus)
2015-2016 Steve Bouyoukas, Class of 2000
Joshua Sharfstein (Honorary Alumnus)
2014-2015 Cynthia Boyle, Class of 1996
Marilyn Shangraw (Honorary Alumnus)
2013-2014 Angelo Voxakis, Class of 1971
Daniel Ashby (Honorary Alumnus)
2012-2013 Martin B. Mintz, Class of 1965
Stuart T. Haines (Honorary Alumnus)
2011-2012 Gina McKnight-Smith, Class of 1997
Mary Lynn McPherson, Class of 1986
2010-2011 Samuel Lichter, Class of 1960
Marc R. Summerfield, Class of 1976
Robert S. Beardsley, (Honorary Alumnus)
2008-2009 Capt. James Bresette, Class of 1997
Joseph DeMino, Class of 1984
The Honorable Delegate David Rudolph (Honorary Alumnus)
2007-2008 Lawrence P. Siegel, Class of 2002
Gilbert Cohen, Class of 1954
William J. Kinnard Jr. (Honorary Alumnus)
David A. Knapp (Honorary Alumnus)
2006-2007 The Honorable K. Bennett Bozman, Class of 1961
Leonard DeMino (Honorary Alumnus)
2005-2006 Karim Anton Calis, Class of 1984, 1986
Richard D. Baylis (Honorary Alumnus)
2004-2005 DeAnna Leikach, Class of 1992
Howard Schiff, Class of 1956
2003-2004 John M. Gregory, Class of 2002
Robert Michocki, Class of 1975
Paul Holly (Honorary Alumnus)
Joseph Marrocco (Honorary Alumnus)
2002-2003 Alfred Abramson, Class of 1956
The Honorable Donald B. Elliott Jr., Class of 1957
2001-2002 Lynette Bradley-Baker, Class of 1992, 1999
Bruce Gordon, Class of 1979, 1982
Mark Sanford, Class of 1990
2000-2001 Richard L. Wynn, Class of 1964, 1970
Ellen Yankellow, Class of 1973, 1996
1999-2000 Arnold L. Amass, Class of 1961, 1996
David S. Roffman, Class of 1970, 1973
Thomas S. Sisca, Class of 1984 (Honorary Alumnus)
1998-1999 Bennet Bozman, Class of 1961
1997-1998 Matthew Shimoda, Class of 1984
1996-1997 David Blake, Class of 1963
1995-1996 Steven Cohen, Class of 1968
1994-1995 Leonard Rodman, Class of 1943
1993-1994 William Weiner, Class of 1944
1992-1993 Thaddeus P. Pruss, Class of 1956
1991-1992 Paul A. Pumpian, Class of 1950
1990-1991 Donald O. Fedder, Class of 1950
1989-1990 Clayton L. Warrington Jr., Class of 1958
1988-1989 Martin B. Mintz, Class of 1965
1987-1988 Dean E. Leavitt, Class of 1954
1986-1987 George C. Voxakis, Class of 1958
1985-1986 Bernard B. Lachman, Class of 1955
1984-1985 William M. Heller, Class of 1955
1983-1984 Charles H. Tregoe, Class of 1959
1982-1983 Ronald A. Sanford, Class of 1967
1981-1982 Hyman A. Davidov, Class of 1920
1980-1981 Melvin N. Rubin, Class of 1955
1979-1980 Samuel Goldstein, Class of 1930
1978-1979 Henry G. Seidman, Class of 1930
1977-1978 Anthony G. Padussis, Class of 1944
1976-1977 Charles E. Spigelmire, Class of 1929
1975-1976 Paul Freiman, Class of 1953
1974-1975 Milton A. Friedman, Class of 1934
1973-1974 Victor H. Morgenroth, Jr., Class of 1939
1972-1973 John Burr Frost, Class of 1920
1971-1972 Samuel I. Fox, Class of 1934
1970-1971 Frank Block, Class of 1924
1969-1970 Warren E. Weaver, Class of 1942
1968-1969 H. Nelson Warfield, Class of 1924
1967-1968 Alexander J. Ogrinz, Jr., Class of 1934
1966-1967 George P. Hager, Class of 1938
1965-1966 Francis Balassone, Class of 1940
1964-1965 No recipient
1962-1963 Frank J. Slama, Class of 1924
1961-1962 Joseph Cohem, Class of 1929
1960-1961 Ellis B. Myers, Class of 1928
1959-1960 Leahmer M. Kantner, Class of 1909
1958-1959 John C. Krantz, Jr., Class of 1919
1957-1958 Lloyd N. Richardson, Class of 1912
1956-1957 John F. Wannenwetsch, Class of 1913
1955-1956 Frank L. Black, Class of 1904
1954-1955 Simon Solomon, Class of 1918
1953-1954 B. Olive Cole, Class of 1913
1952-1953 C.P. Farailey, Class of 1908
1951-1952 G.A. Bunting, Class of 1899
1950-1951 Robert L. Swain, Class of 1909
1949-1950 H.A.B. Dunning, Class of 1887